Přeskočit na hlavní obsah

Nové Kalové hospodářství
ČOV Brno - Modřice

 Je důležitou součástí procesu čištění odpadních vod. 
 Bude moderní a ekologické a v souladu s příslušnou legislativou.
Nahrazuje stávající a nekapacitní technologie.

12. 6. 2024

Zahájení stavby 

32 měsíců

Doba výstavby

3,5 mld. Kč

Náklady projektu

Nová podoba

Cíle a přínosy výstavby

Cílem je výstavba kapacitního a provozně stabilního zařízení na zpracování kalů s následujícími přínosy:

Environmentální

  • materiálové a energetické využití kalů
  • snížení celkové hmotnosti přepravovaných kalů o 60 %
  • výroba energie z kalového plynu

Sociální

  • snížení dopravní zátěže
  • prezentace moderních technologií během exkurzí

Ekonomické a provozní

  • přiměřenost investičních a provozních nákladů
  • optimalizace nakládání s energiemi

Financování projektu

Financování Projektu je zabezpečeno kombinací vlastních zdrojů, bankovních úvěrů (EIB - European Investment Bank, CEB - COUNCIL OF EUROPE DEVELOPMENT BANK a Komerční banka, a.s.) a z dotačních zdrojů Státního fondu životního prostředí, Operační program životní prostředí 2021–2027.

Co je kalové hospodářství?

Kalové hospodářství je klíčovou součástí procesu čištění odpadních vod, při němž se z odpadní vody odstraňují nečistoty a škodlivé látky, aby se mohla bezpečně vrátit do přírody nebo znovu použít. Během tohoto procesu vzniká kal, což je směs vody a pevných částic, které byly separovány z odpadní vody.

V rámci rekonstrukce budou vybudovány objekty plnící následující funkci:

1. Zahušťování: Kal se zahušťuje, aby se z něj odstranil co největší podíl vody, a to oddělením vody od pevných částic. To se provádí např. pomocí zařízení zvaných odstředivky.

2. Stabilizace: Tento proces zahrnuje odstranění škodlivých mikroorganismů a zápachu z kalu. Provádí se biologickými procesy, kde mikroorganismy rozkládají organické látky v kalu bez přístupu kyslíku, čímž se produkuje kalový plyn, který bude využit jako zdroj energie. Stabilizace kalu probíhá v tzv. vyhnívacích nádržích.

3. Odvodnění: Po stabilizaci se kal dále odvodňuje, aby se z něj odstranila další voda. To se provádí pomocí zařízení, které mechanicky oddělují vodu od pevných částic.

4. Sušení kalu: Sušení kalu pomáhá snižovat hmotnost kalu a usnadňuje jeho další zpracování nebo likvidaci. Sušení kalu bude prováděno pomocí dvou linek nízkotepelných sušáren.

5. Využití: Usušený kal  se materiálově a energeticky využije při výrobě cementu. Tento způsob využití kalu je bezodpadový. 

 

Technický popis