Měníme travnaté plochy na květnaté louky
Rostlinám a živočichům se u nás líbí. Brouky, motýly, včely a čmeláky, ale i ptáky lákáme na rozkvetlé louky. Na ty se již tři roky postupně mění dřívější travnaté porosty u vodárenských objektů. Postupně vznikají nové květnaté louky, které se staly kulturou složenou z mnoha druhů rostlin vzájemně se podporujících. S vyšší pokryvností půdy a návratem nektarodárných rostlinných druhů do travních porostů, snižujeme výpar vody z holé půdy, zadržujeme vodu v krajině a přispíváme k ochraně půdy proti erozi.
Společně s odborníky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně jsme nastavili nový způsob ošetřování travnatých ploch. Jde zejména o nastavení počtu sečí v průběhu roku a přizpůsobení termínu sečí vývoji počasí, kdy se chceme vyhnout sečení v období vysokých teplot a sucha. Novým trendem je nastavení mozaikových sečí, při kterém ponecháváme druhově nejbohatší části porostu do fáze odkvětu pro podporu hmyzu a vysemenění cenných druhů. Nastavujeme také optimální výšky pokosu pro omezení vysýchání půdy a vytvoření příznivého mikroklimatu pro podporu semenáčků.
Při ošetřování zeleně používáme pouze ekologické metody údržby, tj. mechanické a manuální, s nulovým použitím pesticidů.